Schedule

Thursday 18th July 2019

Quigley vs Johnson

Fantasy Springs Casino, California, United States
10 Rounds @ Middleweight
Facebook Watch & Facebook Watch UK

Friday 19th July 2019

Lopez vs Nakatani

MGM National Harbor, Maryland, United States
12 Rounds @ Lightweight
ESPN+

Undercard:
Dadashev vs Matias
12 Rounds @ Super Lightweight

Saturday 20th July 2019

Thurman vs Pacquiao

WBA Super World Welterweight Championship
Las Vegas, Nevada, United States
12 Rounds @ Welterweight
FOX Sports PPV & ITV Box Office

Undercard:
Plant vs Lee
IBF World Super Middleweight Championship
12 Rounds @ Super Middleweight
Nery vs Payano
12 Rounds @ Bantamweight
Lipinets vs Molina Jr
12 Rounds @ Welterweight
Ajagba vs Demirezen
10 Rounds @ Heavyweight
Ugas vs Figueroa Jr
12 Rounds @ Welterweight

Whyte vs Rivas

O2 Arena, London, United Kingdom
12 Rounds @ Heavyweight
Sky Box Office HD

Undercard:
Allen vs Price
12 Rounds @ Heavyweight
Chisora vs Szpilka
12 Rounds @ Heavyweight
Riakporhe vs Billam Smith
10 Rounds @ Cruiserweight

Soro vs Kurbanov

Vacant WBA World Super Welterweight Championship
Palais des Sports, Bouches-du-Rhône, France
12 Rounds @ Super Welterweight
BoxNation

Machado vs Mejia

Brentwood Centre, Essex, United Kingdom
10 Rounds @ Super Bantamweight
ESPN+ & YouTube UK

Vlasov vs Chilemba

Central Square, Gelendzhik, Russian Federation
12 Rounds @ Light Heavyweight

Monday 22nd July 2019

Chudinov vs Maderna

Red Square, Moscow, Russian Federation
12 Rounds @ Super Middleweight

Saturday 27th July 2019

Ramirez vs Hooker

WBC World Super Lightweight Championship
WBO World Junior Welterweight Championship
College Park Center, Texas, United States
12 Rounds @ Super Lightweight
DAZN & Sky Sports Action

Undercard:
Farmer vs Frenois
IBF World Junior Lightweight Championship
12 Rounds @ Super Featherweight
Gassiev vs Dawejko
10 Rounds @ Heavyweight

Davis vs Nunez

WBA Super World Super Featherweight Championship
Royal Farms Arena, Maryland, United States
12 Rounds @ Super Featherweight
ShowTime

Undercard:
Miller vs Corrales
10 Rounds @ Lightweight

Martin vs Scarpa

Estadio Municipal de Nou Barris, Cataluña, Spain
12 Rounds @ Super Lightweight

Friday 2nd August 2019

Fowler vs Rose

Exhibition Centre, Merseyside, United Kingdom
12 Rounds @ Middleweight
DAZN & Sky Sports Action

Undercard:
Ritson vs Hughes
10 Rounds @ Super Lightweight
Bakole vs Perea
10 Rounds @ Heavyweight

Saturday 3rd August 2019

Kownacki vs Arreola

Barclays Center, New York, United States
12 Rounds @ Heavyweight
FOX

Undercard:
Stevens vs Omotoso
10 Rounds @ Super Welterweight
Browne vs Pascal
Vacant WBA Interim World Light heavyweight Championship
12 Rounds @ Light Heavyweight
Berto vs Cruz
10 Rounds @ Welterweight

Conlan vs Ruiz

Marquee, Falls Park, Northern Ireland, United Kingdom
10 Rounds @ Featherweight
ESPN+ & BT Sport 1

Undercard:
Gallagher vs Jenkins
CBC Commonwealth Welterweight Championship
12 Rounds @ Welterweight
Keeler vs Arias
10 Rounds @ Middleweight

Thursday 8th August 2019

Teshigawara vs Omori

Korakuen Hall, Tokyo, Japan
12 Rounds @ Super Bantamweight

Saturday 10th August 2019

Ortiz Jr vs Orozco

Grand Prairie, Texas, United States
12 Rounds @ Welterweight
DAZN

Undercard:
Franco vs Negrete
10 Rounds @ Bantamweight

Frampton vs Dominguez

Liacouras Center, Pennsylvania, United States
12 Rounds @ Featherweight
ESPN+ & BT Sport 1

Undercard:
Magdaleno vs Rivera
10 Rounds @ Featherweight

Tatli vs Sanchez

Operastage, Olavinlinna, Savonlinna, Finland
8 Rounds @ Lightweight

Wednesday 14th August 2019

Tszyu vs Ritchie

ICC Exhibition Centre, New South Wales, Australia
10 Rounds @ Super Welterweight

Saturday 17th August 2019

Feigenbutz vs Nunez

Friedrich-Ebert-Halle, Rheinland-Pfalz, Germany
12 Rounds @ Super Middleweight

Benavidez vs Collazo

Banc of California Stadium, California, United States
10 Rounds @ Welterweight
ESPN

Undercard:
Navarrete vs Vaca
WBO World Junior Featherweight Championship
12 Rounds @ Super Bantamweight

Friday 23rd August 2019

Shishkin vs Ware

Broken Arrow, Oklahoma, United States
10 Rounds @ Super Middleweight

Saturday 24th August 2019

Kovalev vs Yarde

WBO World Light heavyweight Championship
Traktor Sport Palace, Chelyabinsk, Russian Federation
12 Rounds @ Light Heavyweight
ESPN & BT Sport 1

Undercard:
Papin vs Makabu
12 Rounds @ Cruiserweight

Estrada vs Beamon

WBC World Super Flyweight Championship
Centro de Usos Multiples, Sonora, Mexico
12 Rounds @ Super Flyweight
DAZN & Sky Sports Action

Undercard:
Hrgovic vs Heredia
10 Rounds @ Heavyweight

Figueroa vs Chacon

Vacant WBA Interim World Super Bantamweight Championship
Weslaco, Texas, United States
12 Rounds @ Super Bantamweight
Fox Sport 1

Tanaka vs Gonzalez

WBO World Flyweight Championship
Takeda Teva Ocean Arena, Aichi, Japan
12 Rounds @ Flyweight

Casimero vs Ramirez

WBO World Bantamweight Championship
Metro Manila, Philippines
12 Rounds @ Bantamweight

Saturday 31st August 2019

Truax vs Quillin

Minneapolis Armory, Minnesota, United States
12 Rounds @ Super Middleweight
FOX

Undercard:
Lara vs Alvarez
Vacant WBA Interim World Super Welterweight Championship
12 Rounds @ Super Welterweight

Cordina vs Gwynne

BBBOC British Lightweight Championship
O2 Arena, London, United Kingdom
12 Rounds @ Lightweight

Friday 13th September 2019

Haney vs Abdullaev

Las Vegas, Nevada, United States
12 Rounds @ Lightweight
DAZN & Sky Sports Action

Saturday 2nd November 2019

Wilder vs Ortiz

WBC World Heavyweight Championship
Los Angeles, California, United States
12 Rounds @ Heavyweight

Undercard:
Dirrell vs Benavidez
WBC World Super Middleweight Championship
12 Rounds @ Super Middleweight

Schedule Powered By Boxing Schedule


Copyright © 1999 - 2019 HeavyweightNews.com

Associates